Zpět na: Lehké střešní krytiny.


Střešní okna

Logo firmy Velux Logo firmy Fakro Logo firmy Roto

Obecně

V době po roce 1990, kdy se začala architektura novostaveb pozvolna měnit a obytná podkroví se stala standardem i při rekonstrukcích, bylo nezbytné zajistit si kvalitní prosvětlovací prvky, které byly kompatibilní s určitým typem krytiny a dobře odolávaly srážkám.
V té době doznal trh se střešními okny v České republice prudký nárůst. Dnes na našem trhu působí několik silných výrobců těchto oken, kteří v rámci udržení trhu představují každoročně nové a nové výrobky.

Způsoby otevírání střešních oken

Kyvná střešní okna

Kyvné střešní okno
kyvné střešní okno

Okno se otevírá kolem osy umístěné v polovině svislých stran okna. . Kromě normálních, mechanicky otvíraných oken se na trhu objevují i solárně ovládaná střešní okna. Okno je napájené pomocí fotovoltaického panelu a nabíjecích baterií, není tedy potřeba k oknu přivádět elektřinu. Okno je možné naprogramovat tak, aby se v předem stanovený čas otevíralo či zavíralo. Okno je možné ovládat z kteréhokoli místa v domě. Součástí okna je dešťový senzor, díky kterému se okno v případě deště zavře, ale ventilační klapka zůstane otevřená.

Výklopně kyvná střešní okna

Výklopně-kyvné střešní okno
výklopně-kyvné
střešní okno

Okno je možné kromě výše zmíněného způsobu otevřít ještě kolem osy v horní části okna.
Výklopně kyvná střešní okna nabízí vyšší komfort při pohledu z okna, protože při otevírání kolem horní osy máme vyšší podchodnou výšku pod křídlem okna, než u okna pouze kyvného a při pohledu z okna se nemusíme sklánět.

Skládání oken vedle sebe, lemování oken

Pokud chcete prosvětlovat místnost intenzivněji, potřebujete umístit do střechy více oken. Protože nejefektivnější je umístění oken blízko sebe, je zde možnost skládání oken vedle sebe a nad sebe, a to ve více řadách. Střešní okno je vlastně jen jeden prvek, který k provedení prosvětlení potřebujeme. Dalším je lemování střešního okna. Typ lemování je závislý na druhu krytiny, kterým bude pokryta střecha. Obecně jde o lemování pro krytiny ploché (asfaltové šindele, břidlice,vláknocemetové šablony) a pro krytiny profilované (střešní tašky apod). Požadujeme-li ale skládání oken do sad, právě v lemování se bude montáž lišit. Existují lemování pro mezilehlá okna a okna krajová, pokud bychom měli sestavu 3x3 okna, vnitřní okno bude mít naprosto odlišné lemování od okna rohového apod.

Rám střešního okna

Většina oken je dnes vyráběna ze dřeva. Dřevo je opatřeno bezbarvým ochranným lakem. Pokud ale okno umísťujeme do prostoru se zvýšenou vlhkostí (koupelna, kuchyň), nelze pod něj osadit otopné těleso (schodiště apod.), doporučujujeme použít střešních oken plastových (většinou jde o plastová okna s výztužným nosným rámem ze dřeva). U těchto oken totiž nedojde ani při možné kondenzaci k degradaci vrstvy laku jako se to může stát u oken dřevěných.

Větrání

Kromě otevření střešního okna existují ještě jiné způsoby větrání. Prvním je ventilační štěrbina, která je zabudována přímo do rámu a je neustále viditelná. Druhým je ventilační klapka, která je součástí otevírání okna. V první poloze je otevřena ventilace, ve druhé poloze již máte odjištěny zámky k otevření okna

Doplňky k střešním oknům

Předokenní rolety

Předokenní roleta pomáhá zlepšit tepelně-izolační vlastnosti střešních oken. Výborně tak chrání interiér před přehříváním v letních měsících. V zimním období zabraňuje úniku tepla. Dokonale reguluje světlo a chrání střešní okno před poškozením i před nechtěnými pohledy zvenčí. Navíc tlumí venkovní hluk z deště a krupobití. Předokenní roletu lze kombinovat s jakýmkoli typem zastínění v interiéru a na střešní okna může být nainstalována kdykoli dodatečně

Venkovní markýzy

Venkovní markýza nabízí jednoduchý a velmi účinný způsob, jak zabránit vstupu přímých slunečních paprsků do podkrovních místností. Reguluje množství prostupujícího slunečního tepla a světla do interiéru a vytváří tak v letních měsících v podkroví příjemné klima. Venkovní markýza je vyrobena v síťové struktuře skleněného vlákna obaleného plastem a tím je zajištěna její barevná stálost. Síťová struktura nebrání výhledu z okna ven a způsob uchycení venkovní markýzy na okně zároveň umožňuje v místnosti větrat. Je ideálním řešením právě pro ty místnosti, ve kterých je potřeba snížit množství prostupujícího tepla, a přesto neomezit možnost výhledu.

Zcela zatemňující rolety

Zcela zatemňující roleta zachytí i nejintenzivnější sluneční světlo a dokonale tak místnost zatemní. Je vhodným řešením zejména do ložnic nebo dětských pokojů, kam nevpustí sluneční paprsky i když je právě letní den.
Tkanina rolety je pevně napnuta mezi postranními vodicími lištami a na okně ji lze nastavit v jakékoli pozici. Montáž zcela zatemňující rolety je velmi snadná.
Optimálního tepelného komfortu v místnosti lze dosáhnout kombinací zcela zatemňující rolety s venkovní markýzou nebo předokenní roletou.

Dálkové ovládání

Dešťový senzor

Napojovací límce parozábrany

Zateplovací sady

Ceníky a prospekty ke stažení


Střešní vikýře

Obecně

Vikýře jsou střešní stavební konstrukce, které v první řadě umožňují prosvětlení a zvětšení půdního prostoru. Další předností vikýřů je odvětrání půdy, vhodně navržený vikýř pozitivně pozvede vzhled budovy jako celku.

Typy vikýřů

Vikýře provádíme buď zároveň s krovem nebo může být vytvořen dodatečně.
Typů je celá řada, vikýř je možné v podstatě vybrat na jakýkoli typ střechy. Rozlišijeme vikýře sedlové, pultové, valbové, podle tvaru jsou kruhové či obloukové, trojúhelníkové, tzv. volské oko a mnohé další.

Sedlový vikýř
sedlový vikýř
Valbový vikýř
valbový vikýř
Polovalbový vikýř
polovalbový vikýř
Štítový vikýř
štítový vikýř
Trapézový vikýř
trapézový vikýř
Pultový vikýř
pultový vikýř
Napoleonský oblouk
napoleonský oblouk
Volské oko
volské oko


Světlovody

Logo firmy Velux

Co je světlovod

světlovod
světlovod

Hovoříme-li o světlovodech, máme tím na mysli trubici začínající u střechy a s vyústěním v interiéru budovy, díky níž máme v místnosti světlo bez potřeby oken či elektrické energie. Navíc nám tento prvek vytvoří estetický doplněk pokoje, který nepotřebuje další designérské úpravy.

Vlastnosti světlovodu

Tělo světlovou (tubus) je vytvořeno ze speciálního luminiscenčního kovu, který je překryt vrstvou zvláštního plastu. Tato vrstva brání oxidaci kovu a tím prodlužuje jeho životnost a funkčnost. Celá konstrukce je dokonale vodotěsná, odolná vůči UV záření, a to zejména vrchní kopule, která nepropouští žádné teplo.

Ceníky a prospekty ke stažení


Zpět na: Lehké střešní krytiny.
Články a informace pochází ze stránek www.krytiny-strechy.cz.